SKRZYNKA ANTENOWA ZT-02

Pozytywne efekty w dostrajaniu anten podczas wypraw terenowych przy wykorzystaniu skrzynki ZT-01, zachęciły mnie do złożenia następnej – bardziej jednak rozbudowanej w zakresie osiągania właściwego dostrajania, a także rozszerzającej możliwości jej wykorzystania.
W efekcie powstała kolejna skrzynka w układzie zmodernizowanego filtru „T”. Zamiast cewki z przełączanymi odczepami, zastosowałem ślizgowy wariometr, którego indukcyjność można w każdej chwili podwoić poprzez szeregowe dołączenie do niego takiej samej indukcyjności, nawiniętej na czerwonym rdzeniu Amidon.
Zastosowane kondensatory zmienne o pojemności około 300pF zapewniają z wariometrem właściwe działanie układu na wszystkich pasmach KF. Dwu sekcyjny kondensator na wejściu dodatkowo wyposażyłem w małą przekładnię planetarną 1:3.
Przełącznik do wyłączania obwodu filtra (Bay-Pas) wyprowadziłem tym razem na płytę czołową. Na tylniej płycie znajdują się przełączniki i gniazda umożliwiające pracę skrzynki na jednej z dwóch anten niesymetrycznych, podłączenia jednej anteny symetrycznej (poprzez znajdujący się w skrzynce balun 1:4), względnie anteny LW w postaci gołego drutu.
Zastosowane elementy powodują, iż skrzynka jest porównywalna gabarytowo do skrzynki MFJ-969.