PA KF na 3xGU-50

Wzmacniacz zbudowany został według opisu Igora DL2KQ, znajdującego się na stronie internetowej jego stacji [ http://dl2kq.de/pa/1-1.htm ]. Zamieszczone tam rozwiązanie zasilania trzech lamp GU-50, czterokrotnie powielanym napięciem pobieranym bezpośrednio z sieci 230V, zachęcało do wykonania konstrukcji jak najmniejszej gabarytowo.

Powstały wzmacniacz pracuje w całym zakresie fal krótkich, od 1,8 do 30MHz, włącznie z pasmami WARC. W toku rocznej eksploatacji współpracował z transceiver’ami FT-857 i FT-450. Mając na uwadze jak najdłuższą eksploatację lamp, zwracana była uwaga, aby wychodząca do anteny moc nie przekraczała 300 watów, przy maksymalnie pobieranym przez lampy prądzie 400mA. Z tych samych względów, sterowano wzmacniacz mocą nie większą niż 30 watów. Jedynie w paśmie 24MHz, przy pełnej mocy sterującej 30 watów, nie osiągalna jest zakładana moc 300 watów – w przypadku tego pasma moc wyjściowa wynosi 240 watów. Na pozostałych pasmach potrzebna moc sterująca do osiągnięcia 300 watów na wyjściu jest różna. Dla przykładu w paśmie 7MHz wynosi ona jedynie 17 watów. Na pozostałych jest wyższa, najczęściej jednak w pobliżu albo na poziomie 30 watów.